Domácnosti s podezřele nízkou spotřebou vody riskují
Chladnější počasí může podle odborníků svádět u omezování spotřeby teplé vody domácnosti směrem k podvodům. Lidé, kteří úmyslně ovlivňují vodoměry za účelem spotřebu vody snížit, však riskují podle trestního zákoníku až 2 roky odnětí svobody. Podvody lze odhalit již pouhým pohledem, jindy na ně upozorní rozúčtovávání nákladů na spotřebu vody.
Podvody při měření spotřeby vody je možné za určitých okolností posuzovat jako podezření z trestného činu podvodu. Podvod je definován v trestním zákoníku mezi trestními činy proti majetku a podle závažnosti za něj hrozí odnětí svobody od 6 měsíců do 2 let. Pokusy o ovlivnění vodoměrů jsou nejčastější v městech Moravskoslezského, Olomouckého či Ústeckého kraje, tedy lokalitách s vysokou nezaměstnaností.
„Pokud technik zjistí podvod na vodoměru, je na jeho zvážení, zda tuto skutečnost oznámí na policii. Ta by pak postupovala v souladu se Zákonem o Policii ČR a trestním řádem,“ uvedla Zuzana Součková z Preventivně informačního odboru Policejního prezídia ČR. „Pokusy o ovlivnění vodoměrů jsou častější v lokalitách s vysokou nezaměstnaností, či v objektech, které mají nižší standard bydlení,“ dodala Součková blíže k výskytům podvodů.
Některé podvody na vodoměrech jsou patrné již při pouhé vizuální kontrole. Jde o případy, kdy zasunutí struny do těla vodoměru způsobí zablokování jeho lopatkového kola. Lze se však setkat i s téměř neprokazatelnými manipulacemi, jako je například přikládání silných magnetů k vodoměru, které počítadlo zcela zastaví. Tyto podvody je možné odhalit až po analýze výsledků rozúčtovávání.
„Dobře známe průměrnou spotřebu vody pro domácnost podle typu osob. Při rozúčtovávání nákladů je výrazná odchylka snadno odhalitelná a většinou se jedná o indikátor neoprávněného ovlivňování spotřeby vody,“ sdělil Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje na měření spotřeby vody. „Podvodů s vodoměry meziročně mírně ubývá, protože se používá více technických opatření, které ovlivňování brání. Používají se zpětné klapky, dokonalejší způsoby plombování, kvalitnější stínění proti ovlivnění vnějším magnetickým polem a indikátory mechanické deformace vodoměru,“ vysvětlil Holyszewski.
Podvodům při měření spotřeby vody lze předcházet instalací technologicky pokročilých vodoměrů, které zabraňují neoprávněné manipulaci. Dobrou prevencí jsou pak rovněž pravidelné kontroly přímo v domácnostech. „Každý vodoměr by měl být zaplombován a alespoň při odečtu jednou za rok prohlédnut a zkontrolován. Díky tomu lze ovlivňování spotřeby vody omezit. Podvody se nicméně občas objeví tam, kde družstvo či společenství vlastníků špatně funguje a rozúčtovávání spotřeby vody není prověřováno dostatečně pečlivě,“ upozornil Vilibald Zunt, energetický auditor ze Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR.