Fotovoltaika svépomocí, nebo od montážní firmy?

23. 4. 2023
Úspora až 20 procent při instalaci svépomocí vyžaduje pokročilé technické znalosti.

Pokud se lidé rozhodnou pro fotovoltaickou elektrárnu jako zdroj obnovitelné energie, mají v zásadě dvě možnosti – využít služeb certifikované montážní firmy nebo si postavit systém sami. 

Obliba solárních panelů v Česku stále roste, na našem území z nich čerpá energii přes 40 tisíc domácností. Navíc se podle statistik Solární asociace v Česku jen za loňský rok postavilo 33 760 fotovoltaických elektráren, což je nárůst o 262 % ve srovnání s rokem 2021.

S tím se pojí také značná vytíženost řady montážních firem, které mají nasmlouvané zakázky na několik měsíců dopředu. Někteří uživatelé proto zvažují, že si menší fotovoltaickou elektrárnu nainstalují na svůj dům svépomocí.

„Když instalujete fotovoltaickou elektrárnu sám, máte větší kontrolu nad celým procesem instalace, včetně výběru komponentů a umístění panelů,“ objasňuje Patrik Prokeš, obchodní ředitel společnosti Enbra.

Zdaleka největší výhodou je podle něj kromě uspíšení celé realizace také úspora nákladů. Pokud lidé mají dostatečné technické znalosti, mohou ušetřit až dvacet procent za služby odborníků.

Při instalaci svépomocí je klíčová alespoň částečná zkušenost s podobnými systémy, která může ušetřit čas. Ne každý se totiž dokáže dobře zorientovat v elektrických plánech či obvodech. „Musíte připravit konstrukci pro instalaci panelů a zajistit pevnost a stabilitu systému. Stěžejní je také schopnost používat nástroje jako jsou vrtačky, brusky nebo svařovací stroje,“ upozorňuje Prokeš. 

Pokud se lidé rozhodnou pro vybudování fotovoltaické elektrárny, nejčastěji se při instalaci obrátí na odborníky. Jen profesionální montér může stoprocentně zajistit, že bude systém instalován bez rizika materiální i zdravotní újmy.

Při instalaci elektrárny je důležité zajistit potřebné podklady, aby byla stavba legální a bez problémů s povolením provozu. Zájemce o instalaci fotovoltaické elektrárny by si například měl ověřit, zda je nutné získat stavební povolení pro instalaci a provoz elektrárny. 

Zájemce by měl získat záruční listy a certifikáty pro instalovaná zařízení, aby měl důkazy o kvalitě a spolehlivosti výrobků. Samostatnou kapitolou je pak sjednání adekvátní výše pojištění. „Je důležité mít na paměti, že přesné požadavky na dokumentaci se mohou lišit v závislosti na zeměpisné oblasti nebo velikosti systému. Proto je před instalací fotovoltaické elektrárny důležité poradit se s odborníky a zjistit všechny potřebné informace,“ uzavírá Prokeš.