Víte, jak správně používat klimatizaci?
Rychlé shrnutí:
- Správný výběr klimatizace je základ. Rozhodujícím faktorem je výkon. Při výběru klimatizace je potřeba zvážit všechny faktory, které mohou výkon ovlivnit (například způsob tepelné izolace budovy a další).
- Údržba klimatizace je potřeba nejen před sezónou a po sezóně, ale i na jaře a v létě. V sezóně doporučujeme každých 14 dní vyjmout filtr a vyčistit ho běžným vysavačem nebo vlažnou vodou.
- Dejte si pozor na nastavení teploty a vlhkosti klimatizace. Lidem v klimatizované místnosti by nemělo být proudění vzduchu nepříjemné. Rozdíl ve vnitřní a vnější teplotě by neměl být vyšší než pět stupňů a všechna okna by měla být důsledně zavřená.
- Nábytek v místnostech s klimatizací by měl být minimálně 10 cm od zdi.
- I v létě je potřeba větrat, ideálně v hodinách, kdy teplota nepřekročila 25 °C (brzo ráno, před spaním).
Pečlivý výběr klimatizace je základ
Na začátku všeho stojí důkladný výběr klimatizace. Rozhodujícím faktorem je výkon, který lze orientačně spočítat podle velikosti místnosti či klimatizovaného prostoru. Pro udržení komfortní teploty v prostoru o objemu jednoho metru krychlového je zapotřebí výkon v hodnotě asi 30 wattů.
Pozor, hodnota je orientační. Všechno mohou ovlivnit vedlejší faktory, mezi které řadíme například způsob tepelné izolace budovy nebo odlišná intenzita slunečního záření, která je determinována orientací oken na různé světové strany.
Na trhu existuje několik typů klimatizací, které lze instalovat v různých verzích. Pro jednu místnost je vhodné provedení „split“ s jednou venkovní a jednou vnitřní jednotkou. Pro více místností je řešením instalace verze „multisplit“, která obsahuje jednu venkovní jednotku a několik vnitřních. Jedna jednotka „multisplit“ dokáže být tišší než pět jednotek typu split a dokáže obsloužit až pět místností, což ji řadí mezi nejpoužívanější řešení pro domy i kanceláře.
Jedním z nejrozšířenějších trendů je možnost napojení klimatizace pomocí Wi-Fi k internetu a její zařazení do chytré domácnosti. Teplotu v místnostech tak mohou lidé regulovat na velké vzdálenosti pomocí chytrého telefonu, notebooku či tabletu.
Nepodceňujte údržbu klimatizace
Před začátkem sezóny je třeba provést odbornou kontrolu. Tyto kroky servisní pracovníci provádějí také při prvotní instalaci nového zařízení. Naopak po sezóně se doporučuje ponechat spuštěný ventilátor minimálně dvanáct hodin, aby došlo k dokonalému vysušení jednotky. Pokud navíc lidé klimatizaci používají k topení během zimních měsíců, je na místě nechat zařízení zkontrolovat technikem alespoň dvakrát ročně.
Ani v jarních a letních měsících, kdy je klimatizace vytíženější, by lidé neměli zapomínat na základní údržbu své chladící jednotky. Pokud je vzduchový filtr klimatizace zanesen nečistotami, jako jsou pyl nebo prach, může docházet k nižšímu výkonu chlazení a dalším mechanickým chybám, které v důsledku znamenají nižší životnost jednotky a zároveň vyšší energetickou spotřebu. Proto doporučujeme každé dva týdny vyjmout filtr a vyčistit ho běžným vysavačem nebo vlažnou vodou. Klimatizace musí být v ten moment odpojená od elektřiny. Na čištění nedoporučujeme používat žádné chemické produkty.
Pozor na správné nastavení teploty a vlhkosti
Při špatném používání může proudění studeného vzduchu podle zdravotníků způsobit problémy pro lidský organismus. Proto je extrémně důležité dodržovat základní pravidla používání klimatizace.
Lidem v klimatizované místnosti by nemělo být proudění vzduchu nepříjemné. To totiž může znamenat, že je místnost příliš ochlazená. Rozdíl ve vnitřní a vnější teplotě by neměl být vyšší než pět stupňů a všechna okna by měla být důsledně zavřená.
V souvislosti s klimatizačními jednotkami se mluví také o vysoušení vzduchu v interiéru. Nezapomeňme ale, že příliš vysoká vlhkost přesahující 60 procent představuje vhodné prostředí pro výskyt nežádoucích mikroorganismů, kterými jsou například různé plísně či bakterie.
Roli hraje i rozmístění nábytku a větrání
Důležité je i správné rozmístění nábytku. Ideální vzdálenost mezi ním a stěnou by měla být přibližně deset centimetrů. Současná snaha o dokonalé utěsnění a tepelnou izolaci oken totiž nejde příliš dohromady s tak potřebnou výměnou vzduchu a jeho cirkulací mezi interiérem a vnějším prostředím. I v létě je tak základem dostatečné větrání, ideální v časných ranních hodinách, kdy teplota nepřekročila pětadvacet stupňů Celsia, a následně před uložením na spaní.